Historie ZO OS KOVO

Naše ZO OS KOVO při FAB byla založena roku 1919. Došlo ke sjednocení několika odborových organizací a ve firmě A. Fáborský tak vznikla „SKUPINA  SVAZU ČESKOSLOVENSKÝCH  KOVODĚLNÍKŮ “.  Nejpočetnější  byla  odborová  organizace  sociálně  demokratická,  po  ní následovaly  národně  socialistická,  lidová  a  komunistické  rudé odbory. Až  později  za  přímé  pomoci  továrníka  vznikla  organizace  národního sjednocení.  Zakládajícím členem a prvním předsedou ZO byl v období let 1919-1936 p.Melichar. Již v této době odborová organizace zastupovala zaměstnance a vyjednávala se zaměstnavatelem kolektivní smlouvu. 

         

Jako  v   jiných  továrnách  dělnictvo  továrny   na  zámky  domáhalo  se zvýšení   mezd,   zvláště   v   roce  1918  a  1920.  Proto také několikráte zahájilo  krátkou  stávku,  trvající  třeba jen několik hodin.  

V  lednu 1924 vypověděl Alois Fáborský jménem firmy smlouvu o práci  a  platu  a  nabídl  snížení  mezd  a  platů o 10 až 20 %. To bylo příčinou další stávky.
V  roce  1941,  po  přepadení  Sovětského  svazu  hitlerovskými  bandami ukázalo  se,  na  které  straně  jsou  sympatie dělnictva. Ale od sympatií k  činům  bylo ještě daleko. Jen několik jedinců odhodlalo se vésti boj, ti se zapojili do osvobozujících akcí proti nacistickým okupantům. Tato hrstka  lidí  pomáhala  přechovávati   partyzány  a  vyhledávala,  kde  by  mohla  okupanty poškodit. Tak v továrně pod rouškou nočního ticha zakopala do země přes 500 kg mosazného materiálu.

V   roce  1945  se   na   připomínky  zaměstnanců  závodní rada zaobírala  mzdami a shledala, že mzdy nepostačují k nákupu nejnutnějších potřeb,  a  že  v  jiných  závodech  jsou  mzdy  dělnictva  podstatně  vyšší.  Proto  se  závodní  rada  obrátila  na  Ministerstvo  ochrany  práce  a sociální péče v  Praze, aby schválilo  zvýšení   mezd,   které   bylo   provedeno  v  závodě   17. 5. 1945, a to o 15 %.

        

—Období  50.-80. let   dvacátého  století  bylo pro odbory  v naší firmě, ale i v celé naší republice, velmi složité.

Odborové  organizace  byly „okleštěny“  tehdejším   režimem,  který  velkou diskusi nepřipouštěl. Do roku 1989 byly kolektivní  smlouvy  uzavírány  jen  formálně,  protože  pro  kolektivní  vyjednávání   byl  dán  jen  nevýznamný prostor. Naopak režim se snažil význam odborových organizací v podnicích zneužívat ve svůj prospěch. 

 

—Situace  se  mění až s příchodem sametové revoluce na podzim roku 1989. Odbory  v  této  zemi   a  jednotlivých  firmách  opět  začínají  plnit  úlohu zástupců   zaměstnanců   tak,   jak   bylo   započato   našimi   předky.  V březnu roku 1990 vznikají v ČR nové demokratické odbory. 

Všeodborového sjezdu v Praze se zúčastnil i náš tehdejší předseda p.Jaroslav Brandejs.
 

ZO  OS  KOVO   při   FAB  v  letech   1999  a  2002  vyhlásila stávkovou pohotovost   na   podporu   kolektivního   vyjednávání.

V  roce  2006  byla vyhlášena stávková pohotovost z důvodu, že se majitel ASSA  ABLOY  rozhodl  prodat  odštěpný závod FACEA v Dlouhé Vsi  a odborová    organizace    o    těchto    krocích    nebyla    informována. Odbory touto dobou vstoupily do jednání s vedením společnosti a s avizovaným investorem z Indie.

 

 —V  roce  2008 se naše ZO OS KOVO při FAB připojila k výstražné stávce vyhlášené     ČMKOS    s    cílem     zabránit     negativním      dopadům  vládních   reforem.    Na   jednu   hodinu   byla    zastavena   práce    na   provozovně   v    Kostelci  nad  Orlicí.  V   Rychnově  n.  Kn.   a   v   Dlouhé   Vsi    se    zaměstnanci    účastnili   symbolicky    vylepením     samolepek    „PODPORA  STÁVCE“.